Stefan Korte är ledamot av stadsfullmäktige i staden Lauchhammer i delstaten Brandenburg i östra Tyskland. På denna bild talar han på samarbetspartiet Alternativ för Sveriges valmöte inför riksdagsvalet 2022. Foto: AFS på YouTube

AfD-politiker: Därför gick vi framåt i valet

UTRIKES
När Tyskland höll parlamentsval söndagen den 23 februari blev nationalistpartiet Alternativ för Tyskland näst största parti med 20,8 procent av rösterna. Nya Tider ringer upp Stefan Korte, som är en tongivande AfD-politiker i Brandenburg med omfattande internationella kontakter.

Alternativ för Tysk­land (AfD) bildades 2013 och hamnade det året strax un­der 5-procentsspär­ren som krävs för att komma in i Bundestag, det federala parlamentet. Kommande val, 2017, kom man in på över 12 procent, men backade sedan med två procenten­heter i valet 2021 där de fick 10,3 procent. Nu tog partiet revansch och blev näst största parti i landet med 20,8 procent.

Stefan Korte berättar för Nya Ti­der att han varit medlem i AfD i nio år, sedan 2016. Idag är han ledamot av stadsfullmäktige i staden Lauch­hammer i delstaten Brandenburg i östra Tyskland. Han är även ledamot av distriktet Oberspreewald-Lausitz, som omfattar flera kommuner.

– Valet var extremt framgångsrikt för AfD, även om vissa av oss hade trott på ännu högre resultat. Men vi lyckades dubbla resultatet från förra gången, så det är fantastiskt, säger han till Nya Tider.

Han menar att det var väntat att det kristdemokratiska CDU skulle vinna valet. De har alltid haft ett brett stöd och när socialdemokratis­ka SPD bildade regering nu senast så var det med stöd av både gröna och liberaler. Han tillägger dock att CDU, som fick 28,5 procent, i ett historiskt perspektiv gjorde ett väldigt svagt val.

Feststämning på AfD:s valvaka när det stod klart att partiet dubblat sitt stöd. Stillbild: AfD på YouTube

 

Trots att mer än var femte tysk medborgare alltså röstat på AfD kom­mer partiet att stängas ute från allt inflytande. Liksom i många andra länder allierar sig etablissemangets borgerliga och socialistiska partier mot de folkliga uppstickarna. I detta fall kommer CDU att bilda storkoali­tion med SPD. Historiskt skapar dock sådana konstruktioner ännu mer stöd till det folkliga alternativet, då det så tydligt visar att de etablerade gör allt för att behålla makten och att ideologi är sekundärt.

– Det är inte alls otänkbart att AfD utmanar om förstaplatsen i nästa val, menar Korte, en prognos som även torgförs av den tyska system­tidningen Bild.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Georgescu förbjuds att kandidera

Georgescu förbjuds att kandidera

🟠 UTRIKES I förra numret kunde Nya Tider presentera ett omfattande reportage om den politiska turbulens som skakat Rumänien i flera månader, i kölvattnet efter presidentvalet då nationalisten Călin Georgescu fick flest röster i första omgången.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.