Elon Musk har av USA:s nytillträdde president Donald Trump satts som chef för den nya myndigheten DOGE (Department of Government Efficiency), med uppgiften att skära ner på kostnaderna för landets byråkrati. Under gårdagen gavs DOGE tillträde till det federala utbetalningsssystemet – av uppenbara skäl ett måste för att gå i land med uppgiften – och sedan hände saker snabbt.
När tjänstemän från DOGE anlände till USAID:s kontor vägrade USAID:s säkerhetschef John Voorhees och biträdande säkerhetschef Brian McGill att släppa in dem. DOGE-tjänstemännen hotade att ringa polisen och fick till sist visst tillträde till systemen.
Kort senare stängdes Voorhees och McGill av från sina befattningar.
Musk kallade i ett inlägg USAID en ”kriminell organisation” och skrev att det är ”dags för den att dö”.
Trump gav i ett uttalande vid militäranläggningen Joint Base Andrews sitt fulla stöd till Elon Musk för de radikala åtgärderna.
– Det har styrts av en samling radikala galningar, och vi håller på att få ut dem därifrån. USAID styrs av radikala galningar och vi får ut dem, och sedan kommer vi att fatta ett beslut, sade presidenten.
Senare på kvällen stängdes USAID:s hemsida ner och deras konto på X raderades helt.
Redan den 25 januari frös Donald Trump allt utlandsbistånd, utom till Israel och Egypten, i 90 dagar.
USAID har ofta pekats ut som en av källorna till amerikansk ”soft power” och den amerikanska världshegemonin. Den har många gånger sponsrat samma NGO-grupper som den ökände globalisten George Soros påverkansnätverk Open Society och försökt påtvinga länder specifika värderingar som feminism och HBTQ-agendan för att de ska kunna erhålla bistånd.
Den har även anklagats för korruption inom USA, bland annat genom att NGO-grupper kopplade till USAID samtidigt bedriver lobbyarbete för att öka USAID:s budget.