Rassemblement Nationals partigrupp fortsätter att växa. Man är nu Frankrikes största parti. Foto: X

Frankrike: Alliansen Nya folkfronten går segrande ur parlamentsvalet, RN blir största enskilda parti

UTRIKES
Vänsteralliansen Nya Folkfronten (NFP) vann den andra omgången av parlamentsvalet. Vänsterkoalitionen följs av Ensemble, presidentlägret, och på tredje plats Nationell samling och dess allierade. För Marine Le Pens Nationell samling innebar valet en stor framgång då man nästan fördubblade sina mandat i det franska parlamentet, men ingen sida kan räkna hem någon majoritet, och den politiska situationen i landet kompliceras nu ytterligare.

I slutet av valdagen kunde man konstatera ett deltagande på 66,63 procent, ungefär samma som i den första valomgången. Den stora vinnaren blev Nya folkfronten (NFP) som fick totalt 193 mandat av de 577 tillgängliga genom att samla de tolv olika vänsterklassade partierna i en valallians. Största enskilda parti inom NFP blev Jean-Luc Mélenchons LFI.

Vänsterkoalitionen följs av president Macrons allierade, som tidigare hade en relativ majoritet i plenisalen med 169 mandat innan den upplöstes. De fick nu 166 mandat efter andra omgången, en måttlig nedgång med andra ord.

Nationell samling (RN) och dess allierade kommer först på tredje plats. Trots att man kraftigt ökade antalet mandat, från 89 till 142, var besvikelsen tydlig. En del av de nya mandaten vanns också av den avhoppade fraktionen inom Republikanerna (LR).

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Franska ”extremhögern” kan ta makten

Franska ”extremhögern” kan ta makten

🟠 UTRIKES Söndagens parlamentsval blev i mycket den framgång för Rassemblement National (RN), Nationell samling, som systemmedia och den regerande koalitionen fruktade. Nu väntar en andra valomgång i vissa valkretsar innan ett nytt parlament, och en ny regering, kan bildas.

Nationalförsamlingen upplöst i Frankrike

Nationalförsamlingen upplöst i Frankrike

🟠 UTRIKES En ny valkampanj har inletts i Frankrike inför det tidigarelagda parlamentsvalet som president Emmanuel Macron utlyste efter högersidans historiska och förkrossande seger i EU-valet i söndags, ett vågspel som kastar landet in i djup politisk osäkerhet. Valets vinnare, Rassemblement National satsar nu på premiärministerposten genom sin partiledare Jordan Bardella.

Läs även:

Georgescu förbjuds att kandidera

Georgescu förbjuds att kandidera

🟠 UTRIKES I förra numret kunde Nya Tider presentera ett omfattande reportage om den politiska turbulens som skakat Rumänien i flera månader, i kölvattnet efter presidentvalet då nationalisten Călin Georgescu fick flest röster i första omgången.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.