Minst tre människor dödades när jättevågor på upp till fyra meter slog med full kraft mot Sydamerikas kustområden i Ecuador, Chile och Peru. Kustnära bebyggelse, flera pirar och hundratals båtar skadades eller förstördes och över hundra hamnar i bara Peru tvingades stänga på grund av den historiska händelsen. Fiskesamhällen och kuststäder drabbades av översvämningar och erosion, och i vissa områden trängde vågorna in på de kustnära orternas gator. Militär och räddningstjänster mobiliserades i samtliga drabbade länder.

Extremvågorna började slå in mot Sydamerikas kust på julafton och fortsatte förlama kustsamhällena under en hel vecka, med de värsta och mest förödande vågorna den 27– 28 december, för att sedan avta fram till och med den 1 januari.
Perus Nationella nödcentral (COEN) och Chiles motsvarighet till svenska MSB, Servicio Nacional de Prevención y Respuesta ante Desastres (SENAPRED), klassificerade vågorna som ”onormala”, då ingen tillgänglig klassificering som stormvågor eller tsunamivåg stämde in på dem. Det ska enligt regional media aldrig tidigare ha skett. Här presenterar vi ett axplock av nyheter och händelser från några av de drabbade länderna.

USA drabbas först
Innan Sydamerikas Stillahavskust drabbades hade jättevågorna redan slagit in mot Hawaii och USA:s västkust. Det skedde dagen före julafton och resulterade bland annat i att en betydande del av den historiska piren i Santa Cruz, i delstaten Kalifornien, slogs sönder. Byggnader, fordon och även människor kastades i det upprörda havet när det kända landmärket kollapsade, men alla på just den piren kunde simma i land eller undsättas av räddningspersonal. Vågorna hade dock dödlig utgång på andra platser i Kalifornien, bland annat på Sunset State Beach, och flera personer rapporterades också saknade.

Längs USA:s västkust samlades åskådare och surfare på stränderna för att bevittna det sällsynta spektaklet, samtidigt som myndigheter varnade för farorna med oförutsägbara vågor och starka strömmar. Kustnära infrastruktur, inklusive pirer och strandvallar, skadades utefter stora delar av den amerikanska västkusten, och räddningstjänsterna i flera amerikanska delstater sattes i högsta beredskap.
Ecuador överraskades
Den sydamerikanska nationen Ecuadors högste ansvarige för regeringens riskhantering, Jorge Carrillo, berättade under en presskonferens att de historiska vågorna kom helt utan förvarning:
– Det var en extrem händelse som inte fanns i de normala vågprognoserna.

Dessa tar normalt hänsyn till väder, vind, strömmar och tsunamirisk från jordbävningar. Han tillade att ”tyvärr har vi två dödsfall”, båda i sydvästra Ecuador. Carrillo varnade sedan för att liknande fenomen kan förväntas i framtiden, utan att närmare gå in på varför han förväntade sig detta.
Ecuadors fiskeindustri, en av de viktigaste exportörerna av tonfisk i världen, drabbades hårt när både båtar och hamnanläggningar skadades eller värre av extremvågorna.
Även den kustnära turistnäringen drabbades hårt med skador rapporterade på en mängd strandnära hotell, restauranger och butiker.
Artikeln fortsätter
Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.
Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.
Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.