Magnus Stenlund är känd för de flesta konsumenter av alternativmedia. Vid sidan av att ha medverkat i denna publikation har han varit programledare i Swebbtv och på senare tid har han framför allt framträtt i sin egen SveaKanal på YouTube.
Stenlund har dock också odlat ett författarskap inom både historia och skönlitteratur. Det senaste utflödet av detta är romanen Den Rasande (AlternaMedia, 2025). Den nya romanen är en fortsättning på den tidigare boken Den Eldrökta, men skall också kunna läsas fristående; den inleds också med en resumé av Den Eldrökta. Tillsammans med en kommande del bildar de en trilogi som går under namnet Den Stora, Stora Sagan.

Vad är det för saga som Stenlund berättar? Det rör sig inte om en saga i den mening att historien skulle utspela sig utanför tid och rum, utan handlingen är placerad i ett identifierbart historiskt sammanhang: Sverige under folkvandringstid. Det är en fascinerande tid, för många helt okänd, då modern historievetenskap oftast inte erkänner några källor som behandlar denna tid. Stenlund anser dock – precis som jag – att de källor som faktiskt finns, om än osäkra, är värda att ta på allvar. Perioden utgör ett fantasieggande gränsland mellan historia och saga, passande inte minst för dikten.
Och Stenlund tecknar en värld över vilken det ligger ett magiskt skimmer. Men är alver och dvärgar verkligen fantasy? Alverna är ett folk som förekommer i Eddans ättartal när man nämner den sydvästra delen av vårt land, och sagornas dvärgar verkar ha förebilder i kontakter österut. Och de magiska svärden och ringarna, finns de på riktigt eller är de bara magiska i människornas fantasi? Boken kan läsas både som fantasy och som en mer renodlad historisk roman. Mest av allt påminner mig romanen om J.R.R. Tolkiens Sagan om ringen, med skillnaden att Tolkiens värld är en utpräglad sagovärld som saknar tidslig eller rumslig hemortsrätt.
Artikeln fortsätter
Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.
Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.
Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.