”Vi måste skära halsen av dem alla och göra oss av med dem”, sade Labourpolitikern Ricky Jones om de britter som demonstrerade mot invandringen efter massmordet i Southport. Foto: skärmavbild X

Morduppviglande politiker fortfarande fri i väntan på rättegång

UTRIKES
Under rasupploppen i Storbritannien förra året filmades Labourpolitikern Ricky Jones då han uppmanade en vänstermobb att skära halsen av alla invandringskritiker. Vid en förhandling den 20 januari sköts hans rättegång upp till augusti. Han befinner sig fortfarande på fri fot till dess – i motsats till invandringskritiska demonstranter som pressats att erkänna sig skyldiga till brott för att slippa sitta i häkte i månader eller år.

Ricky Jones släpptes som villkorligt frigiven efter en rättegångsförhand­ling i september, då med beskedet att han skulle ställas inför rätta i janu­ari. Efter en rättegångsförhandling i januari sköts hans rättegång upp till augusti, ett år efter att han greps. Detta i motsats till de invandringskri­tiker som greps i samband med upp­loppen. De har i stället fått välja mel­lan att sitta kvar i häkte ända fram till sina rättegångar eller att förklara sig skyldiga.

”Han kommer att förbli villkor­ligt frigiven. Samtidigt har männis­kor som skrikit åt polishundar fått snabbspår genom domstolarna och fängslats i åratal”, skriver frilans­journalisten Peter Lloyd (tidigare ABC, BBC och Sky News) på X.

”Vi måste skära halsen av dem”

Det var vid ett välbesökt möte ”mot våld och rasism” i Walthamstow i östra London den 7 augusti som Jo­nes – ledamot i Dartfords stadsfull­mäktige för Labour – sade till jublan­de anhängare att de måste ”skära halsen” av alla ”högerextremister” (se NyT nr.15/2024.) Just då proteste­rade arga britter våldsamt mot den förda invandringspolitiken efter det brutala massmordet i Southport där rwandiern Axel Rudakubana mörda­de tre småflickor och skadade flera andra allvarligt.

– De är vidriga nazistfascister och vi måste skära halsen av dem alla och göra oss av med dem! sade Jones medan han drog ett finger över hal­sen för att understryka budskapet.

Innan dess hade han hetsat folk­massan genom att påstå att sagda ”vidriga nazistfascister” hade place­rat ut rakblad på offentliga platser för att skada oskyldiga. Påståendena var av allt att döma helt falska (käl­lorna var Ricky Jones själv, och till en viss del det fackförbund han arbetar för) men folkmassan svalde påhitten med hull och hår. Kvinnliga repre­sentanter för Amnesty och en fack­förening sågs le förtjust åt Jones krav på avskurna halsar, varpå fackfören­ingskvinnan tog över mikrofonen för att mana till att ”krossa rasismen”.

Efter att händelsen uppmärksam­mats av invandringskritiker stäng­des Ricky Jones av från Labourpar­tiet och greps kort senare av polisen misstänkt för uppvigling.

Utpressades att erkänna

Efter den uppskjutna rättegången mot Ricky Jones uppmärksammas återigen Storbritanniens så kallade two-tier policing, polisverksamhet med dubbla måttstockar, i sociala medier. Systemmedia har mestadels varit tysta och i sina notiser upp­märksammat att Jones förklarat sig oskyldig, i motsats till merparten av de som redan är dömda för sin in­blandning i upploppen.

Cameron Bell säger att hon pressades att förklara sig skyldig. Stillbild: X/Dan Wottoon

Vad de undviker att nämna är hur man pressat demonstranter att för­klara sig skyldiga.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Elon Musk till storms mot brittiskt förtryck

Elon Musk till storms mot brittiskt förtryck

🟠 – Polischef hotar åtala miljardären för ”terrorbrott” Elon Musk har gått till storms mot Storbritanniens och särskilt premiärminister Keir Starmers dubbla måttstockar efter raskravallerna som inleddes den 29 juli. Den brittiska regeringen har fördömt Musks uttalanden och chefen för Scotland Yard hotar med att begära utlämning av Musk och andra amerikanska medborgare som ”sprider hat” så att de kan åtalas för terrorbrott.

Premiärminister ”Two-tier Keir” och hans dubbla måttstockar

Premiärminister ”Two-tier Keir” och hans dubbla måttstockar

🟠 UTRIKES Storbritanniens nye premiärminister Keir Starmer (Labour) tillträdde den 5 juli och en månad senare står landet i lågor. Även om Keir Starmer har fått ärva mängder av problem som skapats av tidigare regeringar, både Labour och Tories, är det samtidigt många som menar att den nye premiärministern personligen bär en stor del av ansvaret för kravallerna.

Läs även:

Georgescu förbjuds att kandidera

Georgescu förbjuds att kandidera

🟠 UTRIKES I förra numret kunde Nya Tider presentera ett omfattande reportage om den politiska turbulens som skakat Rumänien i flera månader, i kölvattnet efter presidentvalet då nationalisten Călin Georgescu fick flest röster i första omgången.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.