Tjetjenska islamister som hamnat i onåd hos HTS lämnar nu Idlib-provinsen i Syrien för att fortsätta sitt jihad mot Ryssland i Ukraina. Enligt både ryska och syriska källor friges de som ett led i en överenskommelse mellan HTS och ukrainska GUR. Foto: Okänd

Nya uppgifter om Ukrainas samarbete med islamister i Syrien

UTRIKES
Både Kiev och islamistgruppen Hayat Tahrir al-Sham har förnekat att man inlett ett samarbete i Syrien för att bekämpa den gemensamma fienden Ryssland. Nu har rysk media dock publicerat nya uppgifter som stärker bilden av en ukrainsk närvaro i syriska Idlib.

Nya Tider har tidigare rapporterat om uppgifter som cirkulerat i bland annat kurdisk och turkisk media om samarbete mellan Ukrainas militära säkerhetstjänst GUR och den islamistiska terroristorganisationen Jabhat al-Nusra, numera känd som Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Uppgifterna bekräftas nu både av representanter för Syriens regering samt ukrainaren Vasilij Prozorov, som tidigare arbetat åt Ukrainas civila säkerhetstjänst SBU.

Vasilij Prozorov (till vänster) arbetade åt den ukrainska säkerhetstjänsten SBU mellan 1998 – 2018. Foto: Vasilij Prozorov/Privat

 

Prozorov deserterade till Moskva 2019. Han hade spionerat åt Ryssland sedan 2014, då han ingick i SBU:s så kallade antiterrorenhet, vars uppdrag var att bekämpa ryska separatister i Donbass. Nu berättar han i en intervju med RT om ukrainsk säkerhetstjänsts många kontakter med islamistiska terrorister i Syrien.

– Under vårt arbete i Syrien, när vi följde vapensmugglingen mellan Ukraina och islamiska terroristorganisationer, hade vi redan fått information om att representanter för de ukrainska säkerhetstjänsterna skickade sin personal till Syrien, till områden som inte kontrollerades av den officiella regeringen, för att utbilda terrorister, berättar han.

Både turkisk och kurdisk media har rapporterat om ett möte mellan GUR och HTS som ska ha skett i juni. Där ska parterna ha slutit en överenskommelse om att ett antal rivaliserande tjetjenska och georgiska jihadister som fängslats av HTS ska friges mot att terrorgruppen fick 75 drönare av Ukraina. Enligt Prozorov utbildar den ukrainska säkerhetstjänsten dessutom terrorister i Syrien i användning av dessa drönare. Syftet är att drönarna ska användas mot de ryska trupper som är stationerade i Syrien för att hjälpa Bashar al-Assads regering att bekämpa terrorister. Men detta är inte det enda syftet med samarbetat, menar Prozorov.

– För det andra rekryterar man personal [i Syrien] eftersom Kiev har mycket stora problem med utbildad personal på sitt territorium, säger han till RT.

Med tanke på de stora utmaningarna i att rekrytera nya soldater på hemmaplan har Kiev enligt Prozorov nu börjat leta ”överallt där man kan, inklusive bland terroristmilitanter i Mellanöstern”.

Utbildar terrorister i drönarkrigföring

RT har också publicerat ett nyhetsinslag som filmats på plats i Syrien om den ukrainska verksamheten i landet. Man intervjuar bland annat en syrisk underrättelseofficer och en rysk befälhavare med anropsnamnet ”Gizla” som båda avslöjar nya detaljer anonymt. Den syriske underrättelseofficeren berättar att källor från den HTS-kontrollerade Idlib-provinsen har kommit med underrättelser om att krigare från HTS och frigivna tjetjenska jihadister skickas till Ukraina för att strida mot ryska trupper. Förutom drönare ska HTS även ha fått ”lätta och tunga vapen” av Ukraina som kompensation.

Enligt den ryske befälhavaren har man under hösten kunnat bevisa de rykten som florerat om GUR:s verksamhet i Idlib-provinsen.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Påve Franciskus har dött

Påve Franciskus har dött

🟠 UTRIKES På morgonen den 21 april avled påve Franciskus. Han blev 88 år och fyra månader. Den 14 februari kom nyheten om att han insjuknat och fram till 23 mars vårdades han för dubbelsidig lunginflammation på Gemellisjukhuset, som ligger i Rom. Efter begravningen inleds konklaven under vilken en ny påve väljs.

DEI och mångfaldspolicy

DEI och mångfaldspolicy

🟠 UTRIKES Efter att Förenta staternas regering vänt sig mot DEI har det spridits stora mängder desinformation i systemmedierna. DEI eller mångfaldspolicy sägs utgöra ”svenska” och ”europeiska” värderingar som nu måste skyddas från amerikansk inblandning.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Nato, ett redskap för USA:s aggressioner

🟠 BOKRECENSION Om det var rätt av Sverige att gå med i Nato kommer vi kanske att veta någon gång långt in i framtiden. Men det är bra om vi förstår vad det är vi gått med i. Om du då bara lyssnar på den vanliga mainstream-mediapropagandan kommer du definitivt att bli lurad, det är ju deras hela affärsidé. Läs istället denna bok, den är snabbläst men innehåller en faktarik kritisk analys av världens överlägset starkaste militärallians.

Pietà

🟠 KULTUR Det italienska ordet pietà betyder medlidande. Man associerar det med den sörjande Maria med den döde Jesus i famnen. Sedan tidig medeltid finns det i konsten olika framställningar av den döde Jesus och hans mor. Den mest berömda bilden, en skulptur, är Michelangelo Buonarrotis (1475-1564) Pietà i vit marmor i Peterskyrkan i Rom.

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Den stora depressionen och andra världskriget

🟠 HISTORIA Den stora depressionen var en allvarlig global ekonomisk nedgång från 1929 till 1939, inte bara i USA utan hela världen. Perioden präglades av extremt hög arbetslöshet och fattigdom, drastiska minskningar av industriproduktion och internationell handel, samt omfattande bank- och företagskonkurser runt om i världen. Var fjärde amerikan var arbetslös och även högutbildade som läkare såg en inkomstförlust på uppemot 40 procent. Misären var så svår att den blev ett livslångt trauma för många ur den generationen.

Olof Skötkonung och mynten i Sigtuna

🟠 För många år sedan besökte vi Sigtuna och de arkeologiska utgrävningar som pågick där. Det var spännande att se hur arkeologerna tog hand om de olika fynden och de berättade om vad de hade hittat. Bland annat fanns mynt av olika slag. Mynt är en viktig del av historien så därför ska vi bekanta oss med Olof Skötkonungs myntprägling i Sigtuna.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.