Under rättegången mot den tidigare Center-toppen Gustav Hemming valde han att erkänna att han onanerat framför en 13-årig pojke under en tågresa förra sommaren. Han försökte likväl försvara sitt pedofila beteende med att han inte ansåg att det var ett brott när ”det fanns ett ömsesidigt intresse” och att han inte insåg hur ung pojken var. Att onanera öppet i en tågvagn framför andra människor såg han inte som ett problem.
Pojken blev, enligt polisutredningen, både ”chockad och rädd” och kände sig mycket illa till mods efter Hemmings perversa beteende, vilket även fångades på en övervakningskamera.
Nu har han dömts till villkorlig dom samt att betala skadestånd till pojken på 41 000 kronor.
Hans tidigare politikerkollegor valde dock att ge ett annat, i sammanhanget hårdare, straff. Hemming hade nämligen förberett en plan för att kunna få ut en massiv avgångsersättning på över 16 miljoner kronor – den planen gick i stöpet dagen efter domen. Då röstade en enhällig kommunfullmäktige för att neka honom avgångsersättning.
Tågrunkande pedofil
Det var på eftermiddagen den 23 augusti förra året som C-toppen Gustav Hemming var på väg hem från en resa i skärgården där han i egenskap av regionråd närvarat vid nyinspelningen av den svenska TV-klassikern Saltkråkan. Under sin resväg hem via Roslagståget satte han sig mitt emot en 13-årig pojke som satt på andra sidan mittgången. När tåget stannade vid Mörby station och flera andra resenärer går av började C-politikern onanera framför pojken. Det sexuella ofredandet pågick i nästan tio minuter och fångades på övervakningskamera där man ser Hemming onanera framför barnet.
Det var efter att TV3:s Efterlyst tog upp fallet som Hemming snabbt kunde identifieras av partikollegor som kallade till ett krismöte i Centerpartiet.
Dömdes i tingsrätten – milt straff
Under rättegången erkände Hemming handlingarna han åtalades för, att han onanerat framför pojken. Samtidigt försvarade han sitt perversa beteende genom att hävda att det inte var brottsligt eftersom det enligt honom skulle funnits ett ”ömsesidigt intresse” samt att han inte insett offrets låga ålder.
Enligt tingsrätten var det omöjligt att han inte skulle ha förstått att pojken han valde att sätta sig mitt emot och onanera framför var under 15 år. Eftersom gärningen ”haft en tydlig sexuell prägel och varit ägnad att kränka målsägandes sexuella integritet” döms Hemming för sexuellt ofredande mot barn.
Trots att brottets straffvärde gjorde det möjligt att döma honom till två års fängelse valde rätten i stället att ge honom en mycket mild påföljd.
Eftersom pedofilen menade att han var ångerfull och lovade att inte ge sig på barn igen tyckte rätten att det saknas ”särskild anledning att befara att mannen kommer att göra sig skyldig till fortsatt brottslighet” och straffet stannar därför vid en villkorlig dom. Gustav Hemming ska även betala skadestånd till pojken på 41 000 kronor.
16 miljoner kronor fattigare
Hemming hade redan samma dag som det uppdagades att partikamrater kände igenom honom efter TV3:s Efterlyst gått till verket med en plan med målet att kamma hem en gigantisk ersättning på över 16 miljoner kronor.
Enligt hans mejllogg började han byta lösenord på sina sociala kanaler och profiler på Facebook, X och Linkedin klockan 07.00 på morgonen den 5 december. Mellan 09.29 och 10.21 skickade han en begäran om entledigande till flera personer i Region Stockholm, mejl till Centerpartiet med begäran om att avbryta sitt medlemskap samt mejl till Svenska kyrkan om att gå ur kyrkofullmäktige. Slutligen skickade han fyra mejl till Region Stockholm för att ansöka om ersättning från arvodesnämnden.
Allt bara lite mer än en timme innan nyheten om hans brott briserade i massmedierna. Enligt en uträkning baserat på region Stockholms senaste ersättningsstatistik var Hemming klar att få 91 260 kronor i månaden i 15 år, totalt 16,4 miljoner kronor. Men planerna gick om stöpet.
I maj sade Andrea Törnestam (S), ordförande i regionstyrelsens arvodesutskott, till DN:
– Om han döms kommer han inte få en krona efter domen.
Enligt SR ska det råda fullständig enighet bland partierna i kommunfullmäktige om att neka den sökta ersättningen vid en fällande dom. Själva beslutet kommer tas först den 16 september. För pedofilen blev tågresan med andra ord en dyr affär.

















