Magdalena Andersson tycker att svenska skatter är för låga. Foto: Nya Tider

Socialdemokraterna vill kraftigt begränsa ISK – miljoner småsparare kan drabbas

I en underlagsrapport som en socialdemokratisk arbetsgrupp tagit fram finns ett förslag som nu får stark kritik av både experter och vanliga svenskar. Förslaget går ut på att beskatta sparande i Investeringssparkonto, ISK, med målet att därmed kraftigt begränsa den populära sparformen som 2,5 miljoner svenska småsparare använder sig gav för att trygga allt från framtida pensioner till att kunna köpa bostäder.
Fördelningspolitik för jämliket och rättvisa. Källa: Socialdemokraterna

I den starkt kritiserade underlagsrapporten från Socialdemokraternas arbetsgrupp som kallas för ”Fördelningspolitik för jämlikhet och rättvisa” är en majoritet av de 90 sidorna vigda åt att beklaga sig över inskränkningar i välfärden som man menar att nyliberaler ligger bakom samtidigt som den är fylld med svulstig socialdemokratisk propaganda.

Man skriver om saker som ligger Socialdemokraterna nära, som vikten av att föra en ”klassmedveten klimatpolitik” där framförallt vita svenska män ges skulden för klimatförändringar som man menar hotar mänsklighetens överlevnad. Men bortom dessa ting finns det ett par punkter med realpolitiska förslag där ett kommit att bli starkt kritiserat av både experter och vanliga svenska småsparare. Bland annat ondgör man sig över att allt fler svenskar sparar pengar i ISK, pengar som enligt Socialdemokraterna istället bör tillfalla staten.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.